Hughes Elementary School Home PageHughes Elementary School
« November 2017 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

Helping Students Believe, Achieve, and Succeed!

AT A GLANCE

Our RECENT ACCOMPLISHMENTS are a source of pride
  • 2016 - 2017 EOSD *Celebration of the Arts* Visual Arts
  • 2016 - 2017 Langston Hughes STEM Fair Winners
Kindergarten
  • Science (Class Winners)

    • 1. Ms Sensale’s Class

    • 2. Ms. Guy’s Class

    • 3. Mr. Horsford’s Class

  • Math (Class Winners)

    • 1. Josephs’ Class

  • Science (Individual Winners)

    • 1. Jada Williams (Josephs)

    • 2. Jaden Barnes (Sensale)

    • 3. Tyree Gregory (Sensale)

      1st Grade

  • Science

    • 1. Ryan Dowden (McPherson)

    • 2. Jacob Andre (Parker)

    • 3. Joshua Gouldbourne (McPherson)

    • Honorable Mention: Madison Black (Louis)

  • Math

    • 1. Zavier Evans (McPherson)

  • Engineering

    • 1. Kaiden Dawson (Louis)

  • Technology

    • Jayden Terry (McPherson)
       

      2nd Grade

  • Science

    • 1. Gabrielle Lee (Lewis)

    • 2. Adeniyi Oginni (Baskerville)

    • 3. Yasir Mohammed (Loiacono)

  • Engineering

    • 1. Samiyah Ali (Lewis)

    • 2. Taylor Wilson (Lewis)

  • Robotics

    • 1. Madison Wilson (Lewis)

  • Technology

    • Sariah Boxer (Lewis)

      3rd Grade

  • Science

    • 1. Ayyub Mohammed (McKinnon)

    • 2. Abubakr (Saddik) Diallo (Fisher)

    • 3. Kashmir McQueen (Shaw)

    • Honorable Mention: Harper Pelham (Fisher)

  • Math

    • Oladimeji Oginni (Fisher)

  • Engineering

    • Ayame Mahammad (Fisher)

  • Technology

    • Harper Pelham (Fisher)

      4th Grade

  • Science

    • 1. Shakiyah Bishop (Taliaferro)

    • 2. Snya Cade (Nash)

    • 3. Rebekah Fabeyo (Taliaferro)

    • Honorable Mention: Jaylen Behl (Taliaferro)

  • Engineering

    • 1. Micheal Ceaser (Nash)

  • Math

    • 1. Jade Johnson (Lavendar)

  • Technology

    • Akera Bowden (Taliaferro) and Kimora Lewis (Nash)

      5th Grade

  • Science

    • 1. Tamyjha Etes (Horn)

    • 2. Javier Rodriguez (Farese)

    • 3. Kurt Wilson (Horn)

    • Honorable Mention: Dante Christie (Farese)  and Emani Barber (324)

  • Math

    • 1. Nakisha Cineus and Kamel Johnson (Farese)

    • 2. Patrick Val (Horn)

  • Technology

    • Patrick Val, Dashawn McDonald

  • Engineering/Robotics

    • Jhalil Hinnant (Pierce)

  • 2017-18 Langston Teacher of the Year and Support Service of the Year
    • Ms. Saul and Ms. Butler 
  • Yearly student participation in Art Exhibition at Livingston Mall.

Our EXTRACURRICULAR PROGRAMS promote artistic creativity and community involvement
  • Spring and Winter Concerts
  • Annual Thanksgiving Food Drive
  • Student Council
  • Box Tops For Education Collection
  • “Pennies for Patients” Collection
  • Weekly Zumba Classes

Our STUDENT ACTIVITIES foster academic excellence and cultural awareness
  • Semi-Annual Scholastic Book Fair
  • Read Across America
  • Monthly Parent Workshops
  • Cultural Awareness Field Trips
  • Quarterly Recognition Assembly Programs
  • Annual School/District Level STEM Fairs
  • Annual Awards Program
  • Red Nose Day
  • JA Biz Town